Bugün : 23 Şubat 2019 Cumartesi
HABER ARŞİVİ
KIBRIS ZİYARETİ KONSİAD Yönetim Kurulu olarak 10 gün önce Kıbrıs ziyaretinde bulunmuş idik. Bu ziyaretimizde bizleri sıcak ve samimi şekilde misafir eden değerli hemşehrilerimize şükranlarımızı sunarız.

KONSİAD Yönetim Kurulu olarak 10 gün önce Kıbrıs ziyaretinde bulunmuş idik. Bu ziyaretimizde bizleri sıcak ve samimi şekilde misafir eden değerli hemşehrilerimize şükranlarımızı sunarız.

Tüm Konyalıları, hemşehrilerimizi ziyaret etmeye ve yatırım olanaklarını yerinde incelemeye davet ediyoruz.

KKTC Başbakanı Sn. Hüseyin ÖZGÜRGÜN,
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sn. Sunat ATUN
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Sn. Mustafa KAYMAK
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Sn. Yüksel AKAY

NEDEN KIBRIS ZİYARETİ!!!

1571 yılındaki Fetihten sonra, Kıbrıs'ta fethi daimi kılmak için bir iskân siyaseti takip edilerek, binlerce Türk Anadolu'dan getirilerek adaya yerleştirildi.

Fetihten sonra Kıbrıs'a Türkler'in yerleşmesi için iki yıl vergi muafiyeti tanınmış ve Anadolu'da belirlenmiş bazı bölgelerden, on hanede bir hanenin zorla Kıbrıs'a yerleştirilmesi emri çıkarılmıştı.

Adaya gönderilmek üzere Aksaray, Beyşehir, Seydişehir, Develi, Anduğı, Ürgüp, Niğde, Bor, Ilgın, İshaklı (Sultandağı), Akşehir, Koçhisar ve Mersin'den 12 bin hanenin gönderilmesi planlanmıştı. Ancak ada iklimi Anadolulu Türkler tarafından beğenilmediği için 1572-1581 yılları arasında ancak 8 bin hane adaya gönderilebildi. Bu da yaklaşık 40 bin kişilik bir nüfusa tekabül eder. İskân edilen Türkler'in bir kısmı ise sonradan olumsuz ada şartlarından dolayı Anadolu'ya geri döndü. Kıbrıs'a Türkler'in iskânı daha sonraki asırlarda da sürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?
Merkez Mh. Ateş Sk. Evrim Sit. A2 Bl. No:6 Daire: 3-4 Avcılar
Lütfen bize iletmek istediğiniz mesaj türünü seçiniz.